Virkestoff: Oklacitinib
Pakningsvedlegg
PAKNINGSVEDLEGG
1. Veterinærpreparatets navn
Apoquel 3,6 mg tyggetabletter til hund
Apoquel 5,4 mg tyggetabletter til hund
Apoquel 16 mg tyggetabletter til hund
2. Innholdsstoffer
Hver tyggetablett inneholder:
Virkestoff:
3,6 mg, 5,4 mg eller 16 mg oklacitinib (som oklacitinibmaleat).
Lyse til mørkebrune femkantede, spettede tyggetabletter med delestreker på begge sider. Tablettene er preget med tilsvarende styrke ("S S" for 3,6 mg, "M M" for 5,4 mg og "L L" for 16 mg).
Tabletten kan deles i to like deler.
3. Dyrearter som preparatet er beregnet til (målarter)
Hund.
4. Indikasjoner for bruk
Behandling av kløe forbundet med allergisk dermatitt hos hund.
Behandling av kliniske manifestasjoner av atopisk dermatitt hos hund.
5. Kontraindikasjoner
Skal ikke brukes ved overfølsomhet for virkestoffet eller noen av hjelpestoffene.
Skal ikke brukes til hunder yngre enn 12 måneder eller med kroppsvekt under 3 kg.
Skal ikke brukes til hunder med holdepunkter for immunsuppresjon, som hyperadrenokortisisme, eller med holdepunkter for progressiv malign neoplasi da virkestoffet ikke er vurdert for slike tilfeller.
6. Særlige advarsler
Særlige advarsler:
Ingen.
Særlige forholdsregler for sikker bruk hos målartene:
Oklacitinib påvirker immunsystemet og kan øke risikoen for infeksjoner og forverre neoplastiske tilstander (svulster). Hunder som får preparatet bør derfor overvåkes for utvikling av infeksjoner og nydannelser.
Ved behandling av kløe forbundet med allergisk dermatitt med oklacitinib, skal eventuelle underliggende årsaker (f.eks. allergisk loppedermatitt, kontaktdermatitt, matoverfølsomhet) utredes og behandles. Ved allergisk dermatitt og atopisk dermatitt anbefales det også å utrede og behandle kompliserende faktorer, som bakterie-, sopp- eller parasittinfeksjoner/sykdommer (f.eks. lopper og skabb).
På grunn av den mulige effekten på visse klinisk-patologiske parametere (se avsnitt 7 "Bivirkninger"), anbefales periodisk overvåking med fullt blodbilde og serumbiokjemi hos hunder som får langtidsbehandling.
Tablettene er smaksatt. For å unngå utilsiktet inntak, skal tablettene oppbevares på et trygt sted utenfor dyrenes rekkevidde.
Særlige forholdsregler for personen som håndterer preparatet:
Vask hendene etter bruk.
Ved utilsiktet inntak, søk straks legehjelp og vis legen pakningsvedlegget eller etiketten.
Inntak av dette produktet kan være skadelig for barn. For å unngå utilsiktet inntak skal tyggetabletten gis til hunden umiddelbart etter at den er tatt ut av blisterpakningen.
Særlige forholdsregler for beskyttelse av miljøet:
Ikke relevant.
Drektighet og diegivning:
Preparatets sikkerhet ved bruk under drektighet og diegiving, samt hos hannhunder i avl, er ikke klarlagt. Bruk under drektighet, diegiving eller hos hunder som skal brukes i avl er derfor ikke anbefalt.
Interaksjon med andre legemidler og andre former for interaksjon:
Det ble ikke observert legemiddelinteraksjoner i feltstudier hvor oklacitinib ble gitt samtidig med veterinærpreparater, som endo- og ektoparasittmidler, antimikrobielle midler og antiinflammatoriske midler.
Effekten av oklacitinibtilførsel på vaksinering med modifiserte levende vaksiner, parvovirus (CPV), valpesykevirus (CDV), parainfluensavirus (CPI) og inaktivert rabiesvaksine (RV), på 16 uker gamle vaksinenaive valper er undersøkt. En adekvat immunrespons (serologi) overfor CDV- og CPV-vaksinering ble oppnådd når valper fikk oklacitinib 1,8 mg/kg kroppsvekt to ganger daglig i 84 dager.
Funnene i denne studien indikerer imidlertid en reduksjon i serologisk respons på vaksinering med CPI og RV hos valper som behandles med oklacitinib sammenlignet med ubehandlede kontroller.
Klinisk betydning av disse observerte effektene hos dyr som vaksineres mens de får oklacitinib (i samsvar med anbefalt doseringsregime) er uklar.
Overdosering:
Oklacitinibtabletter ble gitt til friske, ett år gamle hunder av rasen beagle to ganger daglig i 6 uker, etterfulgt av én gang daglig i 20 uker, i doser på 0,6 mg/kg kroppsvekt, 1,8 mg/kg kroppsvekt eller 3,0 mg/kg kroppsvekt i totalt 26 uker. Kliniske observasjoner som ble ansett å ha sannsynlig sammenheng med oklacitinibbehandling inkluderte: alopeci (lokal), papillom, dermatitt, erytem, abrasjoner og skorpedannelse, interdigitale "cyster" og ødem i labbene.
Dermatittlesjoner var for det meste sekundære til utvikling av interdigital furunkulose på én eller flere labber i løpet av studien, og antall og frekvens av observasjoner økte med økende dose.
Lymfadenopati i perifere lymfeknuter ble registrert i alle grupper, økende i frekvens med økende dose, og ofte forbundet med interdigital furunkulose.
Papillom ble ansett som behandlingsrelatert, men ikke doserelatert.
Det er ingen spesifikk antidot, og ved tegn på overdosering bør hunden behandles symptomatisk.
Særlige restriksjoner for bruk og særlige betingelser for bruk:
Ikke relevant.
Relevante uforlikeligheter:
Ikke relevant.
7. Bivirkninger
Hund:
Svært vanlige (> 1 dyr / 10 behandlede dyr): |
pyoderma, kuler i huden, papillom |
Vanlige (1 til 10 dyr / 100 behandlede dyr): |
svakhet (letargi), lipom (fettkul), uttalt tørste (polydipsi), økt appetitt kvalme, oppkast, diaré, manglende eller tap av matlyst (anoreksi) histiocytom (svulst i huden), soppinfeksjoner i huden, pododermatitt (betennelse i/rundt poten) infeksjon i øret (otitt) lymfadenopati (forstørrelse av lymfeknuter) cystitt (betennelse i blæren) aggresjon |
Svært sjeldne (< 1 dyr / 10 000 behandlede dyr, inkludert isolerte rapporter): |
anemi, lymfom, kramper |
Behandlingsrelaterte endringer i den kliniske patologien var begrenset til økt gjennomsnittlig serumkolesterol og redusert gjennomsnittlig leukocyttall, men alle gjennomsnittsverdier var fortsatt innenfor laboratoriereferanseområdet. Reduksjonen i gjennomsnittlig leukocyttall observert hos oklacitinibbehandlede hunder var ikke progressiv, og omfattet alle hvite blodceller (nøytrofil-, eosinofil- og monocyttall) unntatt lymfocytter. Ingen av disse endringene i den kliniske patologien var klinisk signifikante.
Vedrørende risiko for infeksjon og neoplastiske tilstander (svulster), se pkt. 6 "Særlige advarsler".
Det er viktig å rapportere bivirkninger. Det muliggjør kontinuerlig sikkerhetsovervåking av et preparat. Hvis du legger merke til noen bivirkninger, også slike som ikke allerede er nevnt i dette pakningsvedlegget, eller du tror at preparatet ikke har virket, vennligst kontakt, i første omgang, din veterinær for rapportering av bivirkningen. Du kan også rapportere om enhver bivirkning til innehaveren av markedsføringstillatelsen ved hjelp av kontaktinformasjonen på slutten av dette pakningsvedlegget, eller via det nasjonale rapporteringssystemet ditt: Direktoratet for medisinske produkter: www.dmp.no/bivirkningsmelding-vet
8. Dosering for hver målart, tilførselsvei(er) og tilførselsmåte
Gis i munnen (oralt).
Den anbefalte startdosen av Apoquel tabletter som skal gis til hunden er 0,4 til 0,6 mg oklacitinib/kg kroppsvekt, gitt i munnen, to ganger daglig i inntil 14 dager.
Under vedlikeholdsbehandling (etter første 14 dagers behandling) bør samme dose (0,4 til 0,6 mg oklacitinib/kg kroppsvekt) gis kun én gang daglig. Behovet for langtidsbehandling bør baseres på veterinærens vurdering av nytte-risiko for den enkelte pasient.
Apoquel tabletter er tyggbare, velsmakende og lett konsumert av de fleste hunder.
Disse tablettene kan gis med eller uten mat.
Se doseringstabellen nedenfor for nødvendig antall tabletter for å oppnå anbefalt dose.
Tablettene kan deles langs delestreken.
9. Opplysninger om korrekt bruk
Hunder bør observeres nøye etter tilførsel for å sikre at hver tablett svelges.
10. Tilbakeholdelsestider
Ikke relevant.
11. Oppbevaringsbetingelser
Oppbevares utilgjengelig for barn.
Oppbevares i originalemballasjen for å beskytte mot fuktighet.
Gjenværende tablettdeler skal oppbevares i blisterpakningen og gis ved neste administrering.
Bruk ikke dette preparatet etter den utløpsdatoen som er angitt på blisterpakningen etter Exp.
12. Avfallshåndtering
Du må ikke kvitte deg med preparatet via avløpsvann eller husholdningsavfall.
Bruk returordninger for avhending av ubrukt preparat eller avfall fra bruken av slike preparater, i samsvar med lokale krav og egnede nasjonale innsamlingssystemer. Disse tiltakene skal bidra til å beskytte miljøet.
Spør veterinæren hvordan du skal kvitte deg med preparater som ikke lenger er nødvendig.
13. Reseptstatus
Preparat underlagt reseptplikt.
14. Markedsføringstillatelsesnumre og pakningsstørrelser
EU/2/13/154/028–036
Aluminium/PVC/Aclar blisterpakninger (hvert brett inneholder 10 tyggetabletter) pakket i en ytre pappkartong. Pakningsstørrelser på 20, 50 eller 100 tabletter.
Ikke alle pakningsstørrelser vil nødvendigvis bli markedsført.
15. Dato for siste oppdatering av pakningsvedlegget
17.03.2025
Detaljert informasjon om dette preparatet er tilgjengelig i Unionens preparatdatabase: https://medicines.health.europa.eu/
16. Kontaktinformasjon
Innehaver av markedsføringstillatelse og tilvirker ansvarlig for batchfrigivelse og kontaktinformasjon for å rapportere mistenkte bivirkninger:
Zoetis Belgium
Rue Laid Burniat 1
1348 Louvain-La-Neuve
Belgia
Norge
Tlf: +47 23 29 86 80
adr.scandinavia@zoetis.com
17. Ytterligere informasjon
Oklacitinib er en januskinase (JAK)-hemmer. Det kan hemme funksjonen til en rekke cytokiner, avhengig av JAK-enzymaktiviteten. For oklacitinib er målcytokinene de som er proinflammatoriske eller er involvert i allergiske reaksjoner/pruritus. Oklacitinib kan imidlertid også påvirke andre cytokiner (for eksempel de som er involvert i immunforsvar eller hematopoese) med mulighet for uønskede effekter.